Zabawy na lato – dla dzieci i dorosłych

Wyjeżdżacie na urlop z dziećmi i nie wiecie, jakie zabawy będą ciekawe, zajmujące, ale niewymagające wielkiego ekwipunku? Sprawdźcie moje porady na zabawy na dworze i w domu!

Zabawy na dworze

Zanim o zabawach, to kilka słów o ochronie skóry dzieci przed słońcem. Lato ma to do siebie, że dzieci biegają wszędzie, bez względu na pogodę i zagrożenia. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o ochronie UV, czapce, okularach z filtrem oraz kremach na komary i kleszcze. Polecam artykuł na temat doboru kremu z filtrem dla dzieci – ich skóra ma inne wymagania, niż dorosłych!
https://www.szczesliva.pl/jak-wybrac-odpowiedni-krem-z-filtrem-uv-dla-dziecka/

Lina

Linka nie musi być gruba i bardzo duża – dodatkowo jeśli planujecie camping to jest bardzo przydatna! Z liną możemy grać: w przeciąganie liny (wystarczą tylko dwie osoby!), skakanie przez linę (my nazywamy to szczurzym ogonkiem) – tu potrzeba minimum trzech osób, jednak jako dziecko pamiętam radziliśmy sobie w ten sposób, że jedna strona liny była obwiązana wokół drzewa/trzepaka. Trzecia propozycja to „limbo” i przechodzenie pod liną, która za każdym razem jest na niższym poziomie. Chyba wszyscy się domyślają, jak dorośli mogą urozmaicić tą zabawę dla siebie :) Na linie także można się huśtać – musi być jednak wytrzymała – na jednym końcu robimy duży supeł (na którym będziemy opierać nogi), a linę przywiązujemy do grubej gałęzi drzewa.

Piłka

Pomijając wszelkie oczywiste gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę czy zbijaka, nie zapominajmy o takich grach jak:

- Gra w ziemię – rysujemy na ziemi koło i dzielimy go na tyle równych części, ilu mamy graczy. Każdy wybiera sobie, jaki kraj chce reprezentować. Następnie rzucamy piłkę w górę krzycząc nazwę danego kraju – wszyscy uciekają oprócz osoby reprezentującej dany kraj – musi ona złapać piłkę, zamknąć oczy i „w ciemno” wybrać liczbę kroków do innego państwa, a potem spróbować zbić tą osobę. Wygrany odrysowuje dla siebie fragment z ziemi przeciwnika – uwaga! Trzeba mieć wyprostowane kolana :)

- podrzucanie piłki na kocu  – i oczywiście dbanie, aby piłka nie spadła mimo falowania koca.

Kreda

Kolorowe kredy to łatwodostępny i lekki bagaż, jednak aby zabawa się udała musimy mieć dostęp do bezpiecznego chodnika lub asfaltu, aby dzieci mogły sobie rysować. Zabaw jest wiele: zwykłe rysowanie, granie w klasy, kalambury. Tylko wyobraźnia nas ogranicza!

 

Zabawy w domu

Papier + klej + nożyczki + kredki

To podstawowy zestaw, z którego możemy wyczarować wiele zabaw. Od zwykłego rysowania, poprzez tworzenie wycinanek, łańcuchów, ozdób do domu, tworzenie witraży, kartek z podziękowaniem za gościnę. Większe dzieci mogą grać w państwa-miasta, statki, kółko i krzyżyk, kalambury. Plusem zwykłego papieru i kredek jest o, że możemy ich używać praktycznie wszędzie.

Gra w mafię

Zasady są proste, jednak w zależności od wieku można je komplikować. Mamy jednego „gospodarza” oraz osoby, które grają rolę mordercy, zwykłych mieszkańców. Klasyczna wersja to podział na „noc” i „dzień”, kiedy to w nocy budzi się morderca i zabija po kolei mieszkańców. W dzień budzą się wszyscy, a zamordowana osoba musi wskazać, kto według niej jest mordercą.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>